Dešavanja

Promocija knjige „Dnevnik Velikog rata“

U Gradskoj biblioteci je u ponedeljak 27. oktobra organizovana promocija knjige „Dnevnik Velikog rata“, autorke Gordane Ilić Marković, predavača na Institutu za slavistiku Univerziteta u Beču.

Zahvaljujući višegodišnjem istraživanju i prikupljanju građe, prateći njihove sudbine i navodeći delove iz dnevnika, pesama, priča i tekstova Branislava Nušića, Miloša Crnjanskog, Bore Stankovića, Stanislava Vinavera, Momčila Nastasijevića, Isidore Sekulić, Vladislava Petkovića Disa, Milutina Bojića, Karla Krausa, Arčibalda Rajsa i desetine drugih, autorka je čitaocima sa nemačkog govornog područja, pružila briljantan uvid u atmosferu i okolnosti koje su vladale izvan granica, nekada moćne, Austrougarske monarhije.
Priređivač knjige Gordana Ilić Marković predočava kompleksnost i raznolikost tekstova vezanih za temu Velikog rata i daje osnovne naznake konteksta u kome su nastali. Fokus je posebno na ratnim sudbinama književnih stvaralaca i delima koja su nastala pod neposrednim uticajem ratnih događanja, a obuhvaćeni su muzičko, pozorišno i filmsko stvaralaštvo ratnog perioda – s kulturološkog i sociološkog aspekta i uz isticanje tematskih celina kao što su: srpska golgota, solunski front, stradanje civilnog stanovništva, život pod okupacijom, sudbine interniranog stanovništva i ratnih zarobljenika u logorima Austrougarske monarhije.
„U ovoj knjizi, koja je primarno priređena za čitaoca nemačkog govornog područja i objavljena u bečkoj izdavačkoj kući Promedia, predstavljena je originalna građa koja daje presek ratnih događanja vezanih za Srbiju i njeno stanovništvo. Ta građa se, uz malobrojne izuzetke, prvi put pojavila u nemačkom prevodu. Od objavljivanja i prve promocije na austrijskom štandu na Sajmu knjiga u Lajpcigu marta 2014, te tokom naredna četiri meseca, knjiga je pobudila interesovanje čitalačke javnosti u Autriji, Nemačkoj i Švajcarkoj, koja u njoj vidi kariku koja je neostajala da  bi se predstavila sveobuhvatnija percepcija Prvog svetskog rata. Srbija je do sada prevashodno pominjana samo u kontekstu atentata u Sarajevu. Posredstvom književnih, memoarskih, dokumentarnih i publicističkih tekstova, ona čitaoca nemačkog govornog područja prvi put upoznaje sa drugim aspektima četvorogodišnjeg rata u Srbiji“, istakla je autorka knjige Gordana Ilić Marković.
Zahvaljujući pozitivnoj reakciji stručnjaka iz Srbije na ovu knjigu, kao i inicijativi izdavačke kuće Samizdat 92, knjiga je objavljena i na srpskom jeziku, a korisnicima Gradske biblioteke u Vršcu dostupna su oba njena izdanja: srpsko i nemačko.

Dodir ravnice

Obaveštavamo Vas da će u Gradskoj biblioteci u Vršcu u četvrtak 6. novembra sa početkom u 18.30 časova biti otvorena prva samostalna izložba Milice Stanin (2002), učenice 6. razreda OŠ Paja Jovanović, a nakon toga će u 19 časova biti održana promocija najnovije zbirke pesama Jadranke Ćulum "Dodir ravnice".

Knjiga "Dodir ravnice" spojila je ove dve umetnice, jer je mlada slikarka Milica Stanin uradila sve ilustracije u ovoj knjizi. Gradska biblioteka poziva sve zainteresovane ljubitelje umetnosti da dođu i podrže naše dve kreativne sugrađanke.

Dečja nedelja

Gradska biblioteka u Vršcu  i ove godine bogatim kulturno-obrazovnim programom obeležila je  Dečju nedelju.  Ovogodišnji program Dečje nedelje je nosio moto „Svako dete srećna lica čuva jedna porodica“ te su i svi programi osmišljeni tako da afirmišu značaj  i ulogu porodice u srećnom odrastanju svakog deteta. 
      U utorak (7. oktobra) gosti biblioteke bili su učenici nižih razreda OŠ Mladost koji su se družili sa učenicima iz OŠ Jelena Varjaški i zajedničkim snagama crtali likovne radove na temu „Moja porodica“.

   U sredu (8. oktobra) u biblioteci je organizovano literarno takmičenje  u kome su učenici sedmih i osmih razreda odmeravali svoj pesnički talenat.  Učenici su imali zadatak da na zadatu strofu sami dopišu pesmu. Najuspešnije učenike  biblioteka je nagradila knjigama. Prvo mesto osvojila je Marina Borta (Olga Petrov Radišić), drugo mesto osvojila je Anastasija Milićev (Olga Petrov Radišić), dok je treće mesto pripalo Stefani Vukić (Olga Petrov Radišić). Pohvaljeni su sledeći učenici: Vojislav Tomić (Olga Petrov Radišić), Milica Tandi (Olga Petrov Radišić), Miljana Vukić (Paja Jovanović), Mirjana Prvanov (Olga Petrov Radišić).

    U četvrtak (9. oktobra) gosti biblioteke bila su  deca iz predškolske ustanove „Plavi čuperak“ koja su nakon upoznavanja sa radom biblioteke i njenog Dečjeg odeljenja radili  crteže u kombinovanoj tehnici na temu „Svako dete srećnog lica čuva jedna porodica“.
    Od likovnih i literarnih radova koji su nastali na ovim kreativnim radionicama napravljena je izložba u biblioteci.

Svako dete srećnog lica , čuva jedna porodica

Mama je kuća koja hoda,
a tata njen temelj stameni,
tu kuću niko ne može da proda
ni temelj čvrsti da promeni.

Prozore i vrata, 
čine dva brata
koji svoju neizmernu ljubav dele,
u raznim situacijama zajedno se vesele.

Krov treba imati kuća svaka,
najbolji za to su deka i baka.

A tu je i porodični album
 pun slika starih,
prepun uspomena raznih,
događaja važnih, velikih ili malih.

Marina Borta,VII2
OŠ Olga Petrov Radišić
prva nagrada

 

Svako dete srećnog lica, čuva jedna porodica

Mama je sreća koja nas obasjava,
tata je podrška koja nas drži.
Brat je tu da mi pomogne,
a sestra da mi ulepša dan.

Mama je kuća koja hoda,
a tata njen temelj stameni,
tu kuću niko ne može da proda,
ni temelj čvrsti da promeni.

Brat je knjiga pokretna 
koja je tu kada mi zatreba.
To je moja knjiga rođena,
koju niko ne može da pocepa.

Sestra je zvezda koja treba da nas vodi,
put do pravog znanja da nam pokaže,
ali nekad nas daljina deli
i njen  trag ne mogu da dotaknem.

Anastasija Milićev, VI2
OŠ Olga Petrov Radišić
druga nagrada

 


Svako dete srećnog lica, čuva jedna porodica

Svako dete srećnog lica,
treba da ima jedna porodica:
mamu, tatu, sina, ćerku,
svi se nalaze u malom kućerku.

Dete je srećno kada se igra,
kada ga majčina ruka po licu mazi,
ali roditelji ne vole kada se 
dete ruga, tuče il` plazi.

Svi na ovom svetu belom
imaju nešto što im ne da mira.
Ja sam tu tajnu otkrila –
to je kada sestra uzme sve iz tanjira!

Kad izađem malo na ulicu
i započnem novu igru,
mama sa prozora dovikuje glasno:
„Uđi unutra, kupila sam ti čigru!“

Nekad svoju majku slažem,
nekad svoju tajnu kažem,
ali majci moram sve da priznam, 
jer nemam više šta da izdam.

Svako dete srećnog lica,
treba da ima jedna porodica,
brige, sloge i pune znanja. I još nešto – 
neću vam odati, to je tajna!

Stefana Vukić, VII1
OŠ Olga Petrov Radišić
treća nagrada

Izložba STO GODINA PRVOG SVETSKOG RATA

9. okt. 2014. u 18,00 sati u salonu Gradske Biblioteke u Vršcu svečano je otvorena izložba poštanske prepiske i originalnih fotografija STO GODINA PRVOG SVETSKOG RATA. Autori izložbe su Miodrag Mlađenović i Željko Pupavac. Izložba predstavlja izbor iz vredne filatelističke zbirke Miodraga Mlađenovića koju čini oko 3.500 poštanskih i fotografskih artefakata nastalih u periodu od Prvog balkanskog rata do kraja Prvog svetskog rata. O izložbi su, na otvaranju, govorili autor izložbe Željko Pupavac, istoričar Milan Filipović i ispred Gradske biblioteke Dragana Rakić, koji su predstavili javnosti izložbu, po tematima iz kojih je sačinjena, i ukazali na opšte istorijske okolnosti vremena Prvog svetskog rata. Izložba obuhvata širi istorijski kontekst od Prvog svetskog rata budući da su dva izložbena temata posvećena balkanskim ratovima koji, međutim kad je reč o Kraljevini Srbiji predstavljaju sa Prvim svetskim ratom jednu jedinstvenu sudbinsku celinu. Autor izložbe Željko Pupavac prisutnima je, u uvodnoj besedi, ukazao da današnje sagledavanje istorijskog konteksta Prvog svetskog rata, pored društvenog i političkog, kad je reč o Srbima i srpskom narodu ima i večnu duhovnu dimenziju budući da su se naši preci kao učesnici Velikog rata opredeljivali između (kolonijalnog) ropstva i slobode i zapitao da li između onog i ovog vremena u rečenom smislu ima razlike. Istoričar Milan Filipović, na sažet način, predstavio je javnosti ratne i političke planove austro-nemačkog i bugarskog okupatora. Izložba će biti otvorena u čitaonici Gradske biblioteke u Vršcu narednih 14 dana.

Književni kafe Gete Instituta u Gradskoj biblioteci Vršac

Gradska biblioteka u Vršcu u saradnji sa Gete Institutom je 25. septembra 2014. organizovala dva događaja: radionicu „Čik pročitaj!“, a potom i promociju knjige za tinejdžere „Čik“, nemačkog pisca Volfganga Herndorfa u formi književnog kafea.
Roman „Čik“ Volfganga Herndorfa „klasični je pustolovni roman, koji prema mišljenju kritičara sledi tradiciju velikih ostvarenja omladinske književnosti, kao što su ’Haklberi Fin’ Marka Tvena ili ’Lovac u raži’ Džeroma Dejvida Selindžera. Dva neobična drugara, Majk i Čik, na zajedničkom putovanju nailaze na teme i probleme koji obeležavaju i druga dela namenjena mladoj publici, od omladinskih romana, pa sve do tinejdžerskih komedija.“ (www.school-scout.de)
Razgovor o romanu „Čik“ su vodile književni prevodilac Spomenka Krajčević i profesor srpskog jezika Dragana Ćećez-Iljukić. Pedagog Maja Vračar je pripremila interaktivnu radionicu "Čik pročitaj!" za nastavnike, roditelje, učenike i bibliotekare.

Geteov Institut je ovom prilikom Gradskoj biblioteci u Vršcu poklonio 100 knjiga na nemačkom jeziku iz oblasti savremene nemačke književnosti.

Kontakt

Gradska biblioteka Vršac
Svetosavski trg 2, 26300 Vršac
Tel: 013/832-955
e-mail: bibliotekavrsac@mts.rs

Radno vreme
Od ponedeljka do petka 07:30 - 20:00 sati, subotom 8:00 - 12:00 sati.

 Potvrđujem tačnost podataka

Mailing lista

2018 © Gradska biblioteka Vršac - Sva prava zadržana
Top