Дешавања

Дечја недеља у Градској библиотеци

ДЕЧЈА НЕДЕЉА У ГРАДСКОЈ БИБЛИОТЕЦИ – ЛИКОВНА РАДИОНИЦА

У склопу обележавања Дечје недеље Градска библиотека је у уторак, 6. октобра, организовала ликовну радионицу на тему “Подршка породици – најбоља подршка деци”. Учествовала су деца другог и четвртог разреда ОШ Олга Петров Радишић, ОШ Јован Стерија Поповић, ОШ Младост и ОШ Паја Јовановић. Радионицу је водила библиотекарка Маја Качарић, а дечји радови који су настали током ове радионице украшавају излог Градске библиотеке.

Учеснике радионице поздравили су директорка библиотеке Даринка Михајловић и члан Општинског већа мр Владимир Станојев.

“Било је заиста лепо видети децу у толиком броју. Искористио бих прилику да се захвалим и директорки библиотеке и њеним сарадницима на одличној организацији. Мислим да ћемо ове године успети да кроз активности укажемо на стварни положаја детета и младих у друштву и бар мало да скренемо пажњу на дете као носиоца права, на чињеницу да треба да одраста у што бољим условима у породици,” рекао је мр Станојев.

Библиотекарка Маја Качарић каже да се библиотека труди да у данашњим тешким временима да подршку породици као најосновнијој ћелији друштва, тако што дозвољавају да више чланова домаћинства користи исту чланску карту.

“Услов је наравно да имају три књиге на једној чланској карти. Други начин је тај што се трудимо да редовно набављамо књиге које подстичу заједништво и љубав према породици,” рекла је Качарић.

Вершацијана

Вершацијана – први сајам колекционара, уметничких рукотворина, културне баштине и грађанског наслеђа Вршца

Последњег викенда у августу у летњој башти Дому војске, Градска библиотека је била организатор „Вершацијане“ – првог сајма колекционара, уметничких рукотворина, културне баштине и грађанског наслеђа Вршца. Сајам је окупио 23 излагача из вршачке општине, а посетиоци су могли да виде најразличитије експонате: старе разгледнице, књиге, стрипове, ЛП плоче, поштанске маркице, аутентичну народну ношњу, медаље, стари новац, мачеве, ручно прављени накит, народни вез, ручно осликани стари намештај, колекције старих дечјих играчака...

Овај јединствени "урбани бувљак" свечано је отворио Иван Ивановић, виши кустос и дугогодишњи водич кроз збирке Градског музеја. Он је том приликом скренуо пажњу јавности на важност очувања, проучавања и презентовања културне баштине, а организаторима пожелео да овај сајам постане традиционални.

Испред организатора публици се обратио Душко Влајковић-Митрованов, виши књижничар и сам страствени колекционар. Он је апеловалона суграђане да приликом сређивања тавана и подрума, старе ствари не бацају на отпад, него да их прво понуде институцијама које се професонално баве заштитом културног наслеђа – а то су библиотеке, музеји и архиви.

- У Вршцу постоји велики број страствених колекционара који имају вредне збирке старих предмета и ми их овом приликом позивамо да нам се придруже и покажу део својих колекција. Надамо се да је ово само први у низу сајмова ове врсте које желимо да организујемо и у будуће. По реакцијама и излагача и публике Вршцу су потребне овакве манифестације које чувају наше колективно памћење и доприносе очувању локалног идентитета. Ово је идеална прилика да сви научиимо понешто о истроји наше лепе вароши, рекла је Драгана Ракић, библиотекарка Градске библиотеке у Вршцу.

Ортографска радионица

Правопис није ситница – ортографска радионица

Градска библиотека ће ове године Међународни дан писмености (8. септембар) обележити такo што ћеорганизовати ортографску радионицу „Правопис није ситница“ намењену ученицима средњих школа.

Тим поводом, ће у уторак, 8. септембра, бити организовано неколико радионицаза вршачке средњошколце, а радионицу ће водити мр Ивана Ђорђев. Ивана Ђорђев је предавач на Високој школи струковних студија за васпитаче „Михаило Палов“ за предмете Култура говора – методички аспекти, Српски језик и Језичко стваралаштво. Она је такође и докторанд Филолошког факултета у Београду и у наредним месецима очекује је одбрана докторске дисертације из методике наставе српског језика, предмет дисертације – правопис у писменим задацима ученика средњих школа као путоказ модерне наставе.

Мр Ивана Ђорђев ће нам помоћи да успешно савладамо многе правописне недоумице и понудиће нам одговоре на многа питања која се баве актуелним српским правописом.

   Ортографском радионицом „Правопис није ситница“ Градска библиотека, између осталог, даје свој допринос у племенитим напорима да се очува књижевни српски језик и да се скрене пажња јавности на важност поштовања правописне норме.

Промоција збирке песама Љиљане Р. Николић

У салону Градске библиотеке у четвртак 18.06. у 18 часова одржана је промоција књиге песама Љиљане Р. Николић „Закаснели облаци“. 
Књижевно вече је отворила директорка Градске библиотеке Вршац Даринка Михајловић , а након ње се публици обратила Александра Панић, чланица општинског већа задужена за подручје културе која је поздравила све присутне и дала уводну реч о ауторки и њеној поезији.
О књизи је потом говорила Александра Ивановић, а стихове је читала глумица Тамара Тамчи Тоскић. 
Љиљана Р. Николић рођена је 1939. године у Крагујевцу, где је похађала  основну и средњу школу. 1964. године дипломирала је на Архитектонском факултету у Београду. Већи део свог радног века провела је у просвети и аутор је бројних стручних радова и уџбеника из области грађевинарства. 
Објавила је више песничких књига: Ветар ми је шапнуо; Друга страна сна; Ослушкивање сна; На слици сенка; Додири бескраја; Чекање у песку времена; Свици у невиделу; Љубавне руковети; Добра воља; Вихорово пролеће; У мрежи времена и друге.
Песме Љиљане Р. Николић заступљене су у бројним антологијама и зборницима, а ауторка је добитница неколико признања, између осталих, Златне значке Културнопросветне заједнице Републике Србије, награде Златни печат, на Републичком фестивалу родољубиве поезије у Барајеву 2000. године, повеље Бранко Миљковић и награде Вршачко перо. 
Осим формалног дела програма, вече је било обогаћено и наступом наших младих и талентованих суграђана, тенора Александра Завишина и пијанисте Драгана Ђокића.

Радионица креативног писања на енглеском језику

Професорка Мерили Канингем (Merrilee Cunningham) са Хјустон универзитета у Тексасу одржала је радионице креативног писања за средњошколце у Градској библиотеци у Вршцу 6. и 7. августа. Америчка амбасада у Београду већ трећу годину доводи професорку Канингем у Србију где она држи серије радионица за младе у библиотекама и Америчким кутцима у Србији. Овог августа, професоркин итинерер ће чинити Крушевац, Београд, Вршац, Сомбор и Кладово. Тинејџери у Вршцу могу да се опробају у писању кратких прича, есеја, хаику поезије, детективских прича, уз подстицај и инспирацију професорке која се у сваком граду одушевљава талентом и способношћу младих (будућих) писаца.

У радионицама активно учествују и професори енглеског језика и библиотекари града домаћина, који планирају да примене неке од модела у свом будућем раду. Ово је прилика за све учеснике да вежбају и усавршавају енглески језик, да развијају своје вештине и таленте, као и да се упознају са методама предавања креативног писања на америчким универзитетима, као и са америчком и светском књижевношћу.

Занимљив и користан начин да се проведе тропско лето у хладу Градске библиотеке, у окружењу књига и у друштву шармантне и духовите америчке професорке. Тинејџери су радо заменили базен и језеро за учешће у овој радионици и кориситили чак и слободно време у паузама радионице да погледају књиге и пишу своје радове, које ће затим прочитати на радионици и дискутовати о њима.

Контакт

Градска библиотека Вршац
Светосавски трг 2, 26300 Вршац
Тел: 013/832-955
e-mail: bibliotekavrsac@mts.rs

Радно време
Од понедељка до петка 07:30 - 20:00 сати, суботом 8:00 - 12:00 сати.

 Потврђујем тачност података

Маилинг листа

Питања

Питајте библиотекара и добићете одговор у најкраћем могућем року.

2018 © Градска библиотека Вршац - Сва права задржана
Top