Dešavanja

ARHITEKTURA VRŠCA NEKAD I SAD

Gradska biblioteka je u petak 20. marta bila domaćin predavanju i izložbi pod nazivom „Arhitektura Vršca nekad i sad“ koje je organizovalo Udruženje ljubitelja starina „Feliks Mileker“. Prisutne je pozdravila Darinka Mihajlović, direktor Gradske biblioteke, a potom se osvrnula na rad Udruženja. „Drago nam je kada u smo u prilici da ugostimo mlade entuzijaste poput naših večerašnjih gostiju. Svojim radom izazivaju veliku pažnju, čemu svedoči i broj posetilaca večeras, a Gradska biblioteka će se truditi da im izađe u susret pri svakoj sledećoj akciji ili predavanju.“

Veče je zamišljeno kao vremeplov koji je posetioce vodio od simboličnih početaka arhitekture na ovim prostorima, manastira Mesić i Vršačke kule, preko osvrta na delo znamenitog Vrščanina, velikog srpskog arhitekte Dragiše Brašovana, čija je dela i životni put ispred udruženja priredio Aleksandar Jovanović. „Umešnost Dragiše Brašovana koji je ime grada pronosio po svetu i utkao u mnoga impozantna zdanja širom naše zemlje je neizostavna kada se govori o oblasti arhitekture“, istakao je Jovanović.

Centralni deo večeri imao je težište u savremenim i budućim idejnim rešenjima, uređenjima ambijentalnih celina i različitim intervencijama na javnim površinama koje je u svom predavanju prikazao master arhitekture Dragoljub Majović: „Studija se bavi aktuelnim temama, pa smo zato podelili grad na više zona. Akcenat je bio na novom „podcentru“, koji bi trebalo da napravi celinu od bulevara, poljane koja je deo nekadašnje kasarne, Hemograda, železničke stanice i Tehnološkog parka. Veoma sam srećan što sam na ovom projektu sarađivao sa ljudima iz udruženja „Feliks Mileker“ i verujem da ćemo i u budućnosti sarađivati na poboljšanju slike o našem gradu“.

Naposletku, u završnom delu večeri posetioci su u čitaonici Gradske biblioteke mogli da pogledaju izložbu fotografija koje prikazuju paralelu nekadašnjeg i sadašnjeg izgleda ulica, trgova, parkova i ostalih vršačkih znamenitosti o kojima su prisutnoj publici nešto više rekli Andrija Ratković i Tamaš Fodor, autor izložbe. „Arhitektura jednog grada je kao veliki organizam koji se stalno menja; delovi grada nestaju, retki se ne menjaju tokom decenija, čak i vekova, a pojedini dobijaju potpuno novo ruho, o kojem Vrščani vole da diskutuju na lokalnim internet portalima. Otud ideja za ovu izložbu, da naši sugrađani budu u prilici da uporede nekadašnju i sadašnju sliku našeg grada“, dodao je Tamaš.

Andrija Ratković je iz Poljoprivredne škole „Vršac“ pribavio obimnu građu za studiju pejzažne arhitekture, kao i kopiju vrlo vredne mape Vršca iz 1914. godine koja detaljno prikazuje ulice, trgove i katastarske brojeve svake pojedinačne građevine u našem gradu.

DANI JAPANA - ORIGAMI RADIONICA U VRŠAČKOJ BIBLIOTECI

U ponedeljak, 17. novembra, Gradska biblioteka organizuje radionicu za izradu figurica od papira Origami, koja će biti deo celine Dani Japana. 
Radionica će biti održana u 10 časova, a učestvovaće učenici četvrtih razreda OŠ „Olga Petrov Radišić“. 
Cilj radionice je da deca upoznaju tradicionalnu japansku umetnost i savladaju osnove savijanja papira i pravljenja jednostavnih origami modela.

Gostovanje Snežane Miladinović

Gostovanje Snežane Miladinović – Lekan u Gradskoj biblioteci u Vršcu 04. decembar 2014.

  Snežana Miladinović – Lekan je pesnikinja koja je od nedavno i član Udruženja književnika Srbije.  Objavila je sledeće zbirke pesama: Biseri moje dubine (2006), Između jave i sna (2008), Kad bi reči mogle reći (2010), Nadajmo se Vavedenju...(2011), Kakva setva takva žetva (2012) – knjiga proznih zapisa. Radila je kao profesor ruskog jezika i književnosti. Prema njenim rečima piše čitavog života, ali je od 2006 počela da objavljuje zbirke pesama u svojim zrelim godina, kada su i iskustva i životne spoznaje sazrele. Posle putovanja po Kosovu i Metohiji napisala je nadahnutu zbirku Nadajmo se Vavedenju... koja je posvećena i inspirisana stradanjima srpskog življa sa Kosova. Čitava zbirka je jedna velika molitva i nadanje da će se konačno uspostaviti pravda božija na ovim prostorima.


VAVEDENjE

Vavedenje je jedan od pet najvećih bogorodičinih praznika. Ovaj praznik obeležava uvođenje Bogorodice u hram. Naime, u skladu sa zavetom svojih roditelja da će, ako dobiju porod, dati dete u hram, trogodišnja Marija je dovedena u Jerusalim i uvedena u hram. Na ulazu u hram, dočekao ju je prvosvestenik Zaharija, otac Jovana Preteče, i uveo u hram i to na mesto u koje samo jednom godišnje ulazi arhijerej.

U narodu se ovaj praznik naziva i Sveta Prečista i Ženska Bogorodica. Jako je poštovan od strane žena, posebno nerotkinja a neki rodovi ovaj praznik obeležavaju i kao krsnu slavu.

Vavedenje je i slava manastira Hilandar na Svetoj Gori.

Na Vavedenje su se obično započinjali važni poslovi a ovaj praznik svetkovan je i od strane stočara. Na Vavedenje je bio običaj i da se kod crkve izađe na sabor gde su sveže oženjeni muškarci poslednji put mogli da zaigraju u kolu sa devojkama.

Praznuje se 21. novembra po starom, odnosno 4. decembra po novom kalendaru.

Dani Japana u Vršcu

Dani Japana u Vršcu

DODIR UMETNOSTI

U četvrtak, 6. novembra u Gradskoj biblioteci dodirnuli su se slikarstvo, poezija i muzika. Sve je počelo otvaranjem prve samostalne izložbe mlade umetnice Milice Stanin  koja je u čitaonici biblioteke izložila svoje crteže i ulja na platnu. Izložba nosi naziv „Dodir prirode“, a kuriozitet  je taj što Milica ima samo 12 godina i učenica je šestog razreda OŠ Paja Jovanović iz Vršca. Na otvaranju izložbe o mladoj i perspektivnoj slikarki  govorili su Ramona Magda, umetnica iz Vršca, Petar Barta, direktor OŠ Paja Jovanović i Jadranka Ćulum, književnica.
„Zaista sam presrećna što sam uspela ovako rano da dobijem priliku da organizujem svoju prvu izložbu i javnosti pokažem svoje radove. Crtam i slikam od kad znam za sebe i za sada mi je to samo jedan od hobija u kome uživam. Veliku zahvalnost dugujem svim svojim prijateljima koji me podržavaju, ali pre svega svojim roditeljima i divnoj slikarki Ramoni Magdi koja mi otkriva tajne slikarskog zanata“, rekla je Milica Stanin.
Nakon izložbe, organizovana je i promocija najnovije zbirke pesama Jadranke Ćulum „Dodir ravnice“. Ovo je 12.  knjiga koju potpisuje ova profesorka srpskog jezika i vršačka književnica. „Dodir ravnice“ je knjiga koja je  povezala pesnikinju i mladu slikarku Milicu Stanin  koja je uradila ilustracije u knjizi.
O knjizi su govorili recenzenti, poznati pesnici i književni radnici Pero Solar, Mila Mutavdžić, Radislav Jović, Dragoljub Stanković i Dragana Rakić. Poseban štimung književnoj večeri dao je tamburaški orkestar „Banatske lole“ i pozorišni i filmski glumac Milenko Pavlov.
„Ratni vihor me je iz brdovite Bosne doneo u Vršac koji je postao  moj drugi zavičaj. Ravnica me je toplo prigrlila, tako da ovde živim i stvaram već 20 godina. Ovu knjigu sam zato  ispevala i posvetila zlatnim ravničarskim poljima i mojim mnogobrojnim prijateljima koje sam ovde stekla“, rekla je poetesa Jadranka Ćulum.
Salon Gradske biblioteke je bio mali da primi sve poštovaoce poezije Jadranke Ćulum koja je svojim sugrađanima priredila nezaboravno književno veče.

Kontakt

Gradska biblioteka Vršac
Svetosavski trg 2, 26300 Vršac
Tel: 013/832-955
e-mail: bibliotekavrsac@mts.rs

Radno vreme
Od ponedeljka do petka 07:30 - 20:00 sati, subotom 8:00 - 12:00 sati.

 Potvrđujem tačnost podataka

Mailing lista

2018 © Gradska biblioteka Vršac - Sva prava zadržana
Top