Dešavanja

Dečja nedelja u Gradskoj biblioteci

DEČJA NEDELjA U GRADSKOJ BIBLIOTECI – LIKOVNA RADIONICA

U sklopu obeležavanja Dečje nedelje Gradska biblioteka je u utorak, 6. oktobra, organizovala likovnu radionicu na temu “Podrška porodici – najbolja podrška deci”. Učestvovala su deca drugog i četvrtog razreda OŠ Olga Petrov Radišić, OŠ Jovan Sterija Popović, OŠ Mladost i OŠ Paja Jovanović. Radionicu je vodila bibliotekarka Maja Kačarić, a dečji radovi koji su nastali tokom ove radionice ukrašavaju izlog Gradske biblioteke.

Učesnike radionice pozdravili su direktorka biblioteke Darinka Mihajlović i član Opštinskog veća mr Vladimir Stanojev.

“Bilo je zaista lepo videti decu u tolikom broju. Iskoristio bih priliku da se zahvalim i direktorki biblioteke i njenim saradnicima na odličnoj organizaciji. Mislim da ćemo ove godine uspeti da kroz aktivnosti ukažemo na stvarni položaja deteta i mladih u društvu i bar malo da skrenemo pažnju na dete kao nosioca prava, na činjenicu da treba da odrasta u što boljim uslovima u porodici,” rekao je mr Stanojev.

Bibliotekarka Maja Kačarić kaže da se biblioteka trudi da u današnjim teškim vremenima da podršku porodici kao najosnovnijoj ćeliji društva, tako što dozvoljavaju da više članova domaćinstva koristi istu člansku kartu.

“Uslov je naravno da imaju tri knjige na jednoj članskoj karti. Drugi način je taj što se trudimo da redovno nabavljamo knjige koje podstiču zajedništvo i ljubav prema porodici,” rekla je Kačarić.

Veršacijana

Veršacijana – prvi sajam kolekcionara, umetničkih rukotvorina, kulturne baštine i građanskog nasleđa Vršca

Poslednjeg vikenda u avgustu u letnjoj bašti Domu vojske, Gradska biblioteka je bila organizator „Veršacijane“ – prvog sajma kolekcionara, umetničkih rukotvorina, kulturne baštine i građanskog nasleđa Vršca. Sajam je okupio 23 izlagača iz vršačke opštine, a posetioci su mogli da vide najrazličitije eksponate: stare razglednice, knjige, stripove, LP ploče, poštanske markice, autentičnu narodnu nošnju, medalje, stari novac, mačeve, ručno pravljeni nakit, narodni vez, ručno oslikani stari nameštaj, kolekcije starih dečjih igračaka...

Ovaj jedinstveni "urbani buvljak" svečano je otvorio Ivan Ivanović, viši kustos i dugogodišnji vodič kroz zbirke Gradskog muzeja. On je tom prilikom skrenuo pažnju javnosti na važnost očuvanja, proučavanja i prezentovanja kulturne baštine, a organizatorima poželeo da ovaj sajam postane tradicionalni.

Ispred organizatora publici se obratio Duško Vlajković-Mitrovanov, viši knjižničar i sam strastveni kolekcionar. On je apelovalona sugrađane da prilikom sređivanja tavana i podruma, stare stvari ne bacaju na otpad, nego da ih prvo ponude institucijama koje se profesonalno bave zaštitom kulturnog nasleđa – a to su biblioteke, muzeji i arhivi.

- U Vršcu postoji veliki broj strastvenih kolekcionara koji imaju vredne zbirke starih predmeta i mi ih ovom prilikom pozivamo da nam se pridruže i pokažu deo svojih kolekcija. Nadamo se da je ovo samo prvi u nizu sajmova ove vrste koje želimo da organizujemo i u buduće. Po reakcijama i izlagača i publike Vršcu su potrebne ovakve manifestacije koje čuvaju naše kolektivno pamćenje i doprinose očuvanju lokalnog identiteta. Ovo je idealna prilika da svi naučiimo ponešto o istroji naše lepe varoši, rekla je Dragana Rakić, bibliotekarka Gradske biblioteke u Vršcu.

Ortografska radionica

Pravopis nije sitnica – ortografska radionica

Gradska biblioteka će ove godine Međunarodni dan pismenosti (8. septembar) obeležiti tako što ćeorganizovati ortografsku radionicu „Pravopis nije sitnica“ namenjenu učenicima srednjih škola.

Tim povodom, će u utorak, 8. septembra, biti organizovano nekoliko radionicaza vršačke srednjoškolce, a radionicu će voditi mr Ivana Đorđev. Ivana Đorđev je predavač na Visokoj školi strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Palov“ za predmete Kultura govora – metodički aspekti, Srpski jezik i Jezičko stvaralaštvo. Ona je takođe i doktorand Filološkog fakulteta u Beogradu i u narednim mesecima očekuje je odbrana doktorske disertacije iz metodike nastave srpskog jezika, predmet disertacije – pravopis u pismenim zadacima učenika srednjih škola kao putokaz moderne nastave.

Mr Ivana Đorđev će nam pomoći da uspešno savladamo mnoge pravopisne nedoumice i ponudiće nam odgovore na mnoga pitanja koja se bave aktuelnim srpskim pravopisom.

   Ortografskom radionicom „Pravopis nije sitnica“ Gradska biblioteka, između ostalog, daje svoj doprinos u plemenitim naporima da se očuva književni srpski jezik i da se skrene pažnja javnosti na važnost poštovanja pravopisne norme.

Promocija zbirke pesama Ljiljane R. Nikolić

U salonu Gradske biblioteke u četvrtak 18.06. u 18 časova održana je promocija knjige pesama Ljiljane R. Nikolić „Zakasneli oblaci“. 
Književno veče je otvorila direktorka Gradske biblioteke Vršac Darinka Mihajlović , a nakon nje se publici obratila Aleksandra Panić, članica opštinskog veća zadužena za područje kulture koja je pozdravila sve prisutne i dala uvodnu reč o autorki i njenoj poeziji.
O knjizi je potom govorila Aleksandra Ivanović, a stihove je čitala glumica Tamara Tamči Toskić. 
Ljiljana R. Nikolić rođena je 1939. godine u Kragujevcu, gde je pohađala  osnovnu i srednju školu. 1964. godine diplomirala je na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu. Veći deo svog radnog veka provela je u prosveti i autor je brojnih stručnih radova i udžbenika iz oblasti građevinarstva. 
Objavila je više pesničkih knjiga: Vetar mi je šapnuo; Druga strana sna; Osluškivanje sna; Na slici senka; Dodiri beskraja; Čekanje u pesku vremena; Svici u nevidelu; Ljubavne rukoveti; Dobra volja; Vihorovo proleće; U mreži vremena i druge.
Pesme Ljiljane R. Nikolić zastupljene su u brojnim antologijama i zbornicima, a autorka je dobitnica nekoliko priznanja, između ostalih, Zlatne značke Kulturnoprosvetne zajednice Republike Srbije, nagrade Zlatni pečat, na Republičkom festivalu rodoljubive poezije u Barajevu 2000. godine, povelje Branko Miljković i nagrade Vršačko pero. 
Osim formalnog dela programa, veče je bilo obogaćeno i nastupom naših mladih i talentovanih sugrađana, tenora Aleksandra Zavišina i pijaniste Dragana Đokića.

Radionica kreativnog pisanja na engleskom jeziku

Profesorka Merili Kaningem (Merrilee Cunningham) sa Hjuston univerziteta u Teksasu održala je radionice kreativnog pisanja za srednjoškolce u Gradskoj biblioteci u Vršcu 6. i 7. avgusta. Američka ambasada u Beogradu već treću godinu dovodi profesorku Kaningem u Srbiju gde ona drži serije radionica za mlade u bibliotekama i Američkim kutcima u Srbiji. Ovog avgusta, profesorkin itinerer će činiti Kruševac, Beograd, Vršac, Sombor i Kladovo. Tinejdžeri u Vršcu mogu da se oprobaju u pisanju kratkih priča, eseja, haiku poezije, detektivskih priča, uz podsticaj i inspiraciju profesorke koja se u svakom gradu oduševljava talentom i sposobnošću mladih (budućih) pisaca.

U radionicama aktivno učestvuju i profesori engleskog jezika i bibliotekari grada domaćina, koji planiraju da primene neke od modela u svom budućem radu. Ovo je prilika za sve učesnike da vežbaju i usavršavaju engleski jezik, da razvijaju svoje veštine i talente, kao i da se upoznaju sa metodama predavanja kreativnog pisanja na američkim univerzitetima, kao i sa američkom i svetskom književnošću.

Zanimljiv i koristan način da se provede tropsko leto u hladu Gradske biblioteke, u okruženju knjiga i u društvu šarmantne i duhovite američke profesorke. Tinejdžeri su rado zamenili bazen i jezero za učešće u ovoj radionici i korisitili čak i slobodno vreme u pauzama radionice da pogledaju knjige i pišu svoje radove, koje će zatim pročitati na radionici i diskutovati o njima.

Kontakt

Gradska biblioteka Vršac
Svetosavski trg 2, 26300 Vršac
Tel: 013/832-955
e-mail: bibliotekavrsac@mts.rs

Radno vreme
Od ponedeljka do petka 07:30 - 20:00 sati, subotom 8:00 - 12:00 sati.

 Potvrđujem tačnost podataka

Mailing lista

2018 © Gradska biblioteka Vršac - Sva prava zadržana
Top