Dešavanja

Uspešno sprovedena akcija „Deca deci“

U četvrtak, 15. oktobra u Gradskoj biblioteci svečano je završena humanitarna akcija „Deca deci“ podelom igračaka i školskog pribora mališanima iz socijalno ugroženih porodica. Tokom trajanja Dečje nedelje biblioteka je bila organizator humanitarne akcije „Deca deci“ u kojoj su vršački mališani donirali svoje polovne igračke i školski pribor za drugare slabijeg imovinskog stanja.

„Prikupljeni darovi su danas poklonjeni mališanima koji se nalaze u hraniteljskim porodicama ili čiji roditelji primaju socijalnu pomoć.U tome su nam pomogli zaposleni u Centru za socijalni rad. Mi se od srca zahvaljujemo deci koja su učestvovala u ovoj humanitarnoj akciji i poklonila svoje igračke drugim mališanima koji nisu u prilici da kupe igračke. Neka deca su čak poklonila nove igračke u neraspakovanim kutijama. Svi oni su nama odraslima održali javni čas iz humanosti i solidarnosti i pokazali da stasavaju u velike i nesebične ljude“, rekla je Darinka Mihajlović, direktorka Gradske biblioteke. Ona je dodala da je biblioteka ovom prilikom mališanima poklonila godišnje članske karte za dečje odeljenje.

Promocija knjige „Dvostruke manjine“ dr Aleksandre Đurić-Milovanović

U četvrtak, 15. oktobra u Gradskoj biblioteci je održana promocija monografije „Dvostruke manjine u Srbiji: o posebnostima u religiji i etnicitetu Rumuna u Vojvodini“, autorke dr Aleksandre Đurić-Milovanović. Ova knjiga je prerađen i dopunjen tekst doktorske disertacije, odbranjene na Filozofskom fakultetu u Beogradu 15. novembra 2012, godine, sa temom „Rumuni neoprotestanti u Vojvodini: između religijskog i etničkog identiteta.“ O knjizi su osim autorke govorili i dr Biljana Sikimić, dr Mirča Maran, dok je Ljiljana Kelemen pročitala izlaganje prof. dr Ljubivoja Stojanovića koji je bio sprečen da lično prisustvuje promociji.

Govoreći o knjizi naučna savetnica Balkanološkog instituta SANU dr Biljana Sikimić istakla je da knjiga predstavlja tematsku i metodološku novinu u antropološkim istraživanjima kod nas.

„Autorka knjige, dr Aleksandra Đurić-Milovanović, uvodi novi koncept dvostrukih manjina u etničkom i religijskom smislu u domaća antropološka i sociološka istraživanja malih verskih zajednica u Srbiji. Poseban naučni doprinos ostvaren je u istraživanju manjinskih verskih zajednica, savremenih ogranaka neoprotestantizma i u razvijanju koncepta novih religija“, rekla je dr Biljana Sikimić i dodala da knjiga predstavlja kvalitativni iskorak koji će umnogome doprineti unapređenju budućih istraživanja konfesijskih i manjinskih zajednica u Srbiji uopšte.

Autorka se zahvalila svima koji su joj pomagali i bili podrška tokom višegodišnjih naučnih istraživanja. Ona je istakla da o Rumunima neoprotestantima u Banatu postoji veoma malo istaživačkih radova, i da je radeći na ovoj knjizi otkrila čitav jedan svet koji se nalazi u našem komšiluku, a o kome mi ne znamo gotovo ništa.

„Rumuni neoprotestanti predstavljaju paradigmatičan primer na osnovu kojeg se mogu sagledati složeni odnosi između ključnih elemenata identiteta – etniciteta, jezika i religije. Koncept dvostrukih manjina, izložen i analiziran u ovoj knjizi, primenjiv je i na druge oblike dvostruko manjinskog identiteta u Srbiji. Realizujući istraživanje rumunskih neoprotestantskih zajednica tokom nekoliko godina, imala sam nameru da koncept dvostrukih manjina ne ostane samo teorijska sintagma već da kroz primere i životne priče sagovornika pokažem dinamiku jednog gotovo nevidljivog sveta koji u svojim verskim uverenjima istrajava uprkos neprihvatanju „većine“, rekla je dr Aleksandra Đurić-Milovanović.

Dr Aleksandra Đurć-Milovanović je rođena 1984. u Vršcu, gde je završila osnovnu i srednju školu. Diplomirala je na Filološkom fakultetu u Beogradu, magistrirala na Fakultetu političkih nauka u Beogradu i doktorirala na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Zaposlena je na Balkanološkom institutu SANU. Do sada je objavila dve knjige: „Dvostruke manjine u Srbiji“, i „Rumunske verske zajednice u Banatu“ (koautorski sa Biljanom Sikimić i Mirčom Maranom). Objavljuje radove u naučnim časopisima i zbornicima i učesnica je mnogih međunarodnih naučnih konferencija.

Literarna radionica

U sredu, 7. oktobra održana je i literarna radionica sa temom “Moja porodica”. Učestvovalo je 27 učenika sedmih i osmih razreda iz svih vršačkih škola. Oni su u biblioteci odmeravali svoj književni talenat pišući pesme i sastave na zadatu temu. Žiri u sastavu Dejan Mak, Slobodan Đekić i Daragana Rakić, progalasili su najuspešnije radove. Prve tri nagrade u konkurenciji pesama osvojile su:

mesto: Marina Borota, OŠ Olga Petrov Radišić,VIII2
mesto: Jelena Jankov, OŠ Jovan Sterija Popović, VII2
mesto: Anastasija Bugariju, OŠ Vuk Karadžić, VIIa
Prve tri nagrade u konkurenciji literarnih sastava, osvojile su:

Marijana Munćan, OŠ Jovan Sterija Popović, VII2
Jovana Rajković, OŠ Jovan Sterija Popović, VII2
Anđela Čvorović, OŠ Vuk Karadžić, VIIv
Svi učesnici i likovne i literarne radionice dobili su besplatne članske karte, a pobednici literarne radionice nagrađeni su i knjigama.

Akcija „Deca deci“

Tokom trajanja Dečje nedelje, u biblioteci je organizovana humanitarna akcija “Deca deci”, u kojoj se prikupljaju polovne igračke koje će se pokloniti mališanima iz socijalno ugroženih porodica. Najbrojniji učesnici te akcije bili su drugi razredi OŠ Vuk Stefanović Karadžić.

Pravopis nije sitnica

Međunarodni dan pismenosti – 8. septembar obeležen je u Gradskoj biblioteci kroz rad nekoliko ortografskih radionica pod 
zajedničkim sloganom „Pravopis nije sitnica“. Radionice je vodila mr Ivana Đorđev, predavač na Visokoj školi strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Palov“ u Vršcu.

„Radionice su osmišljene sa primarnim ciljem da doprinesu unapređivanju pismenog izražavanja učenika vršačkih srednjih škola sa ortografskog aspekta. Pravopis je najvidljiviji deo pismenosti i on se uči od prvog razreda osnovne škole. Zato odlučujuću ulogu u negovanju norme ima škola,“ rekla je mr Ivana Đorđev.Ona je naglasila da o pismenom čoveku danas možemo govoriti kao o onome ko svojim jezičkim ponašanjem i poštovanjem norme dostojanstveno predstavlja kulturne vrednosti iz kojih je ponikao, ali i doprinosi njihovom čuvanju i unapređivanju koristeći sva preimućstva sveta u kojem živimo.

„Za pouzdanu primenu pravopisnih zahteva neophodno je i dobro poznavanje gramatike, nelingvisička znanja, te jedinstvo teorijskih znanja i praktične obučenosti. Da bi se znanja i umenja slila u naviku i prešla u ispravno postupanje, potrebna su višegodišnja, sistematska vežbanjima i stalna briga o jeziku,“ istakla je mr Ivana Đorđev. Ona je istakla i važnost čitanja za unapređenje pismenog izražavanja:

„Važnost navike čitanja uvek treba posebno isticati, jer se pismeno izražavanje unapređuje dugotrajnim čitanjem i pažljivim slušanjem, dok sam proces pisanja treba da predstavlja izraz unutrašnje potrebe i nadahnuća.“

Darinka Mihajlović, direktorka Gradske biblioteke, takođe je istakla da pravopis nije sitnica i da kroz ovakve obrazovne aktivnosti biblioteka promoviše važnost negovanja srpskog književnog jezika.

„Živimo u vremenu kada se pravila ne poštuju i kada se čini da je jedino pravilo „da nema pravila“. Pravopis nije sitnica, on je ogledalo pismenog čoveka i ove radionice su naš doprinos negovanju književnog srpskog jezika. Zahvaljujemo se mr Ivani Đorđev koja je održala izuzetno edukativne i kreativne radionice. Nadamo se da će se naša saradnja nastaviti i da ćemo kroz buduće ortografske radionice širiti svetlost pravilnog pismenog izražavanja.“

Kontakt

Gradska biblioteka Vršac
Svetosavski trg 2, 26300 Vršac
Tel: 013/832-955
e-mail: bibliotekavrsac@mts.rs

Radno vreme
Od ponedeljka do petka 07:30 - 20:00 sati, subotom 8:00 - 12:00 sati.

 Potvrđujem tačnost podataka

Mailing lista

2018 © Gradska biblioteka Vršac - Sva prava zadržana
Top