Представљена књига " Велики Гај: цркве и основне школе"

У четвртак, 17. децембра, у салону Градске библиотеке у Вршцу, одржана је промоција књиге „Велики Гај: цркве и основне школе“, аутора др Анђелка С. Максимовића. Аутор је многобројној  публици представио историју свог родног села, Великог Гаја, које припада општини Пландиште. Књига има два дела, први је посвећен историји настанка православне и католичке цркве у Великом Гају, а други део се односи на историјат развоја основних школа.
Др Максимовић је истакао да  се као прва православна црква у Гају помиње Црква Марије из 1364. године, како је записао Феликс Милекер, и она је постојала око 400 година.
„Међутим сам Милекер није навео ниједан историјски извор који би потврдио његову тврдњу, нити сам ја нашао неки други документ у коме се спомиње Црква Марије. Оно што сигурно знамо јесте да је друга православна црква саграђена 1765. године и да је била посвећена Светим архангелима Михаилу и Гаврилу. Служила је више од 90 година, да би 1856. била порушена, јер је у међувремену сазидана нова. Трећа православна црква зидана је од 1852. до 1854. и посвећена је Светим апостолима Петру и Павлу. Четврта православна црква је изграђана 1934-1935. у Купинику, и посвећена је рођењу пресвете Богородице“, истакао је аутор.
Максимовић је додао да су се Немци населили у Велики Гај 1811, и да је прва католичка црква подигнута 1824, а друга 1854-1855. Ова црква је порушена 1958. на захтев католичких црквених власти, због малог броја верника.
„Интересантан је податак да је православна властелинска породица Маленица која је  била власник читавог села била велики ктитор и православне и католичке цркве. Николај Маленица је био ожењен бароницом Аном која је била католичке вере. То говори о великој верској толеранцији која је владала у то време широм Баната.“, додао је Анђелко Максимовић.
Други део књиге „Велики Гај: цркве и основне школе“  доноси обиље података о развоју школства у Великом Гају. Између осталог, читаоци ће сазнати да је  прва српска основна школа  изграђена 1783-1784, прва католичка школа сазидана 1855, а прво забавиште 1899.
Анђелко С. Максимовић (1934) рођен је у Великом Гају где је завршио основну школу. У Вршцу завршава гимназију, а Ветеринарски факултет у Београду. На Ветеринарском факултету је и докторирао 1973. године. Звање научног саветника за научну област општа епизоотиологија додељено му је 1993. што је највиша научна титула. Написао је 75 научних радова и регистровао  преко 80 препарата у области ветерине. Проучавањем локалне историје бави се из хобија и велике љубави према свом родном селу. До сада је са овом тематиком објавио четири књиге: Велики Гај: Максимовићи (2011), Продица Маленица, Велики Гај (2013), Породица Лазаревић, Велико Средиште (2013) и Велики Гај: цркве и основне школе (2015).Ожењен је Горданом, учитељицом у пензији и отац двојице синова: др сц Зорана Максимовића и Дејана Максимовића, доктора ветеринарске медицине. Има троје унучади: Александа, Николу и унуку Јовану.

максимовић

максимовић 1