Отворен легат Синише Јанкулова

Градска библиотека Вршац је у петак, 20. новембра у 11 часова отворила легат Синише Јанкулова. Легат је свечано отворио академик Драгослав Михаиловић, а о легату су говорили и Драгољуб Ђорђевић, председник Управног одбора Библиотеке и књижевник Радомир Путник.

Синиша Јанкулов (Бела Црква 1925 – Београд 2004) социолог, био је велики поштовалац књиге. Породица Јанкулов даривала је његову богату литерарну заоставштину Градској библиотеци у Вршцу. На консолидовању грађе и формирању Легата, предано су радили библиотекари Анђелка Миросављев, Весна Златичанин, Драгољуб Ташлић и Иван Стојановић.

Вероватно је Синиша Јанкулов начинио најбогатију социолошко-политиколошку приватну библиотеку у Србији; са одабраним књигама домаће и светске белетристике, његова библиотека бројала је, по неким проценама, између 12.000 и 14.000 књига.

Жеља Синише Јанкулова – а потом и његове супруге Стамене – била је да ова библиотека остане целовита, да се не распарчава, како би се заинтересованима омогућило да на једном месту нађу сву расположиву литературу потребну за изучавање друштвених наука.

Наследници Синише Јанкулова – синовица Тијана Јанкулов Путник и синовац Небојша Јанкулов – поштовали су жељу свог стрица и нису допустили да се ова јединствена библиотека распарча, а књиге развуку.

Наишли су на разумевање у Градској библиотеци у Вршцу где је прихваћена идеја о стварању Легата Синише Јанкулова као посебног одељења. Ту замисао почео је да спроводи у дело в.д. директора библиотеке Јовица Петров 2005. године, а наставио Иван Стојановић, директор ове институције од 2006. до 2009. године, као и садашња директорка Даринка Михајловић.

Библиотечки радници пописали су и каталошки обрадили стручну литературу, док су књиге из белетристике смештене у позајмни фонд. Легат Синише Јанкулова сада садржи око 9000 књига, а могуће је да се и прошири када у Вршац буду пренесене све његове књиге које се сада налазе на другим местима.

јанкулов

јанкулов 1