ДАН БИБЛИОТЕКАРА - 14. децембар

Дан библиотекара Србије обележен је 15. децембра у Амфитеатру Народне библиотеке Србије у Београду.

Бројним библиотекарима и гостима обратили су се в. д. управника Народне библиотеке Србије Светлана Јанчић,
 управник Библиотеке Матице српске Селимир Радуловић и председница Библиотекарског друштва Србије Јасмина Нинков.

Додељене су и награде Друштва: „Стојан Новаковић”, „Запис”, „Најбољи библиотекар у категорији високошколских

и специјалних библиотека” као и повеље захвалности за допринос развоју библиотекарства у Србији.

Представљене су и две нове свеске часописа „Библиотекар” за 2014. годину.

У музичком делу програма наступиле су виолинисткиње Аника Голднер, Јана Вукићевић и Софија Главичић,
уз клавирску сарадњу Мине Ристић, Бисерке Маровић и Косте Јевтића.

Пре 67 година, 14.децембра 1947.године основано је Друштво библиотекара Народне Републике Србије у
Универзитетској библиотеци “Светозар Марковић“ у Београду. За прву председницу Друштва изабрана је Милица Продановић,
једна од најзаслужнијих за његово оснивање,
прва дама српског библиотекарства која је све до своје смрти била и почасна председница Друштва.

Milica-Prodanovic

Један од првих циљева Друштва важи и данас: “да књига стигне до сваког грађанина Србије“. Ми бисмо данас додали “и информација“

На скупштини Друштва у Аранђеловцу 1974.године библиотекари доносе одлуку да се 14.децембар сваке године обележава као Дан библиотекара Србије.

ОСНИВАЧКИ АКТ ДРУШТВА са потписима оснивача

НОЋ КЊИГЕ У БИБЛИОТЕЦИ

Градска библиотека у Вршцу придружила се регионалној манифестацији „Ноћ књиге“ која се одржала у петак 12. децембра.
 Реч је о манифестацији која промовише културу читања и која се у региону одржава већ 11. годину заредом.
У петак је радно време Градске библиотеке било  продужено до 22 часа, а корисници су могли да се упознају са
најновијим издањима страних и домаћих аутора, да изнесу своје утиске о прочитаним књигама као и да добију препоруке за даље читање.

ПРОМОЦИЈА УЏБЕНИКА СЛОВЕНАЧКОГ ЈЕЗИКА

Slovenacki 4

У четвртак, 11.12. са почетком у 19 часова у просторијама Градске библиотеке Вршац
одржана је промоција уџбеника "Slovenščina brez meja" Милице Полетановић која је организована
 заједно са Друштвом Словенаца "Кула".
Промоцију су отворила деца тематским рецитацијама и песмама у вези са Словенијом и словеначким језиком,
након чега представник Друштва Словенаца Здравко Старц поздравио публику и најавио ауторку уџбеника.

Slovenacki 2

Милица Полетановић је осим представљања самог уџбеника публици приближила и културу и словеначки језик,
као и обичаје, а такође је истакла сличности и разлике са српским народом, језиком и кутуром.

Уџбеник је намењен широком кругу корисника: људима који из различитих разлога уче словеначки језик,
запсоленима у словеначким фирмама, словеначким потомцима, студентима словеначког језика, и другима.
Лекције су формиране према савременим методама, а вежбе и додатни текстови омогућавају успешно савладавање потребног
градива.

Slovenacki 1

Ауторка је рођена 1987. године у Врбасу. На Филолошком факултету у Београду дипломирала Општу лингвистику са словенистиком
2010. Мастер студије из словенистике завршила 2011. У више наврата је била на  стручним усавршавањима на Универзитету
у Љубљани. Учествује на стручним семинарима и међународним научним конференцијама. Водила је више језичких радионица.
Ради као преводилац и судски тумач за словеначки језик. Предаје словеначки језик као страни.

ГРАДСКА БИБЛИОТЕКА НА РАСПРАВИ О НАЦРТУ ЗАКОНА

О БИБЛИОТЕЧКО-ИНФОРМАЦИОНОЈ ДЕЛАТНОСТИ

Представници Градске библиотеке Вршац учествовали су  у презентацији и расправи о Нацрту закона о библиотечко- информационој делатности,
Нацрту закона о старој и реткој библиотечко-информационој грађи и Нацрту закона о обавезном примерку.

Јавна расправа о Нацрту закона, у форми округлог стола, одржана је 11. децембра 2014. године у 11 сати у Малој сали Матице српске, ул. Матице српске 1 у Новом Саду.