Одржано предавање "Вршац у средњем веку" у Градској библиотеци

Салон Градске библиотеке је у четвртак 13. октобра био тесан да прими све заљубљенике у историју вароши под кулом. Предавање „Вршац у средњем веку“ у оквиру обележавања јубиларне 300. годишњице ослобођења Вршца од Турака окупило је велики број посетилаца, пре свега због најављених нових информација о прошлости нашег града.
Наиме, научни сарадник Историјског института Београд, др Александар Крстић припремио је за ову прилику прегршт историјских података који бацају ново светло на историју Вршца; на трагу својих истраживања дошао је до податка да је назив „Подвршан“ носило у средњем веку насеље у данашњој Румунији, а најранији сачувани писани помен Вршца, под његовим мађарским именом Éр(д)сомлyó, потиче из 1227. године, када је калочки надбискуп мењао овај свој посед са краљем Андријом II (II. Андрáс) за град Пожегу у Славонији. Доминикански манастир постојао је у Вршцу од прве половине 13. века, као трговиште насеље се помиње 1330. године, а као парохијско место 1334. године. Уместо у 15. век, као што се до сада мислило, изградњу куле др Александар Крстић смешта у 13. век, пошто је након одласка Монгола у пролеће 1242. године краљ Бела IV (1235-1270), да би ојачао одбрамбени систем земље, започео масовну изградњу камених утврђења широм Угарске. Сматра се да је у деценијама које су следиле након монголске најезде подигнута и тврђава у Вршцу. Ипак, први сачувани податак о вршачком утврђењу потиче из 1323. године. Краљ Жигмунд је пре 1431. године град са припадајућим властелинством и утврђењем даровао деспоту Ђурађу Бранковићу.
Такође се испоставило да се и неки подаци приписивани Вршцу ипак на њега не односе. Тако се у литератури одавно провлачи тврдња да је 1494. године благајник краља Владислава II за буре вршачког вина плаћао 10,5 златних форинти. Међутим, у угарским дворским књигама из 1494. и 1495. године стоји нешто друго: за краља је 28. фебруара 1495. године in Wereche, где се у то време налазио, купљено septem vasa vini, које су плаћене 74 форинте. На основу краљевог кретања, које се може пратити и по тој рачунској књизи, види се да је овде у питању Вировитица (мађ. Верőце), а не Вршац.
Предавање др Александра Крстића и подаци из валидних извора које наводи, смештају Вршац и кулу даље у прошлост и тиме окрећу нове странице (или бришу старе?) у историји нашег града.
Остала предавања  (Вршац у годинама турске владавине" и "Ослобођење Вршца од турског јарма") биће одржана током предстојећих месеци.

knj. vece 1

knji. vece 2